Doporučené denní dávky vitamínů a minerálů podle věku a pohlaví

V tomto článku vám nabízíme přehled, doporučených denních dávek pro veškeré klíčové vitamíny, minerály a další látky nacházející se ve vaší stravě. Dávky jsou přehledně rozepsané pro dospělého člověka, na různé pohlaví, věk a také podle speciálních stavů jako je například těhotenství nebo kojení. Poslední tabulka vyjadřuje úroveň, při které je příjem dané látky pro dospělého člověka již příliš velký.

Znaménko „-“ znamená, že taková úroveň není stanovena, znaménko „x“ zase to, že se nedoporučuje překračovat uvedené optimální množství.

a b c d e f g h ch

Je destilovaná voda opravdu zdravá?

Kniha „Volba je jasná“ od Dr. Allena E. Horníka nabízí šokující informace o tom, proč se lidé v Himalájích dožívají tak dlouhého věku. V knize se píše, že většinu ovoce a zeleniny jedí v syrovém stavu a pěstují je na organickém kompostu. 90% jejich ovoce a zeleniny bylo z ohromně čisté vody. Navíc tito lidé pijí vodu z ledovce, která má nízký obsah anorganických minerálů. V knize je položená otázka Dr. Banikovi, zda může destilovaná voda odplavit minerální látky ven z našeho těla.

Jeho odpověď zní: „Pochopitelně, že ne! Buňky a tkáně vyvrhují díky destilované vodě jen anorganické látky (kameny a sloučeniny těžkých kovů), jedovatý obsah v nich obsažen způsobuje tepenné ucpání a mnohé jiné problémy. Mluvíme o anorganických minerálech vyskytující se v obyčejné vodě, které je dobré odstranit a destilovaná voda to umí udělat. “

Mnoho druhů vody a pokaždé jiné účinky

Rozlišujeme devět druhů vody. Některé druhy mohou způsobit kornatění tepen, tvořit žlučové a ledvinové kameny, vyvolávat brzkou senilitu a další různá onemocnění.

 1. Tvrdá voda

Tvrdá voda obsahuje nadměrné množství vápenatých solí – uhličitany a sírany vápníku a hořčíku. Sodík, železo, měď, křemík, dusičnany, chloridy, viry, bakterie, chemikálie a další škodlivé anorganické minerály a soli. Pitná voda pochází z veřejných vodních systémů, a čím déle se voda prodírá přes půdu a skály, tím se stává tvrdší a škodlivější.

 1. Surová voda

Surová voda se nijako neupravuje – jedná se buď o tvrdou vápennou vodu, nebo o měkkou dešťovou vodu. Surová voda obsahuje miliony virů a bakterií, které mohou způsobovat rakovinu! (Enviromenmental Protection Agency EPA). Proto se do surové vody přidává chlór, který účinně zabíjí většinu zárodků a virů, nevyjímaje buňky v našem těle. Jediná bezpečná metoda je destilovat pitnou vodu, což eliminuje obě, chlor i patogenní organismy.

 1. Převařená voda

Pokud voda projde varem, tak se zničí pouze bakterie, ale povařením (20 minut) se neodstraní anorganické minerály.

 1. Měkká voda

Ani voda vyčerpaná z řek a jezer nebo z horských přehrad není měkká voda, ale je stále tvrdá.

 1. Dešťová voda

Ze vzduchu se do dešťové vody dostává spoustu bakterií, prachu, kouře, chemikálií, špíny a minerálů. Dešťová voda kontaminována nečistotami a chemikáliemi se barví do žluto-bíla. V minulosti dešťová voda a voda ze sněhu sloužila jako lék, v současnosti to kvůli znečištění není možné.

 1. Sníh

Sněhová voda obsahuje minerály, chemikálie a radioaktivní spad jako stroncium 90. Co je to sníh? Zmrzlý déšť, ovšem toto zamrazení nezničí bakterie. Zkuste roztát i ten nejčistší sníh a přesto zůstanou nečistoty ve vodě.

 1. Filtrovaná voda

Filtrovaná voda prochází velmi jemným cedníkem nebo jinou mechanickou bariéru včetně aktivovaného uhlíku. Filtrovaná voda zažívá boom a má spoustu příznivců, kteří věří, že díky filtru budou požívat zdravou vodu. Ano, chlór, některé neaktivní látky a další syntetické chemikálie pomocí filtru odstraňuje, nikoliv bakterie. Navíc, vespod každého filtru se zachytávají hnilobné látky – živná půda pro bakterie, proto se doporučuje reverzní osmóza, která odstraní vysoké procento rozpuštěné pevné látky a další kontaminanty. A pokud máte nový filtr, výsledek se často blíží k čistotě destilované vody. Pozor! Stupeň čistoty závisí na typu a stavu zařízení.

 1. Deionizovaná voda

Díky deionizované metodě se efektivně odstraní minerály, dá se tento druh vody srovnat s destilovanou vodou. Přesto je zde živná půda pro bakterie, pyrogenní látky a viry. A to přičiněním pryskyřičných ložisek.

 1. Destilovaná voda

Destilovaná voda se mění na páru, která odstraní všechny její nečistoty, narůstající pára nemůže přenášet minerály a další rozpustné tuhé látky – nepřenáší mrtvé ani živé choroboplodné zárodky. Později se kondenzací promění na čistou vodu. Destilace je jediná nejefektivnější metoda čištění vody. Jen ta se může chlubit titulem H2O.

Tajemství destilované vody

Destilovaná voda je voda nejčistší svého druhu. Je bez vůně, bez barvy a chuti. Reguluje teplotu těla odstraňováním přebytečného tepla, chrání vás i před spálením, navíc odplavuje nadbytečné a toxické produkty z těla. Dále rozpouští složky jídla tak, že jsou lépe vstřebávány a přijaty do každé buňky. Rozpouští anorganické minerální látky (kameny) uložené v tkáních těla, aby byly lehce odstraněny v procesu detoxikace. Mnozí vědci připouštějí, že předčasné stáří a smrt jsou následkem oxidace kvůli nahromaděným jedům v těle.

Příznivé účinky destilované vody

Destilace mění vodu na absolutně čistou. V těle na sebe poutá všechny anorganické minerální usazeniny nahromaděné v kloubech, tepenných stěnách, dutinách, kanálcích a začne je vyplavovat. Žlučové a ledvinové kameny se rázem zmenší, bolest z artritidy bude zanedbatelná, neboť klouby budou více ohebné a pohyblivé. Cévy budou více elastické a upraví se vám krevní tlak. Někteří lékaři jsou názoru, že minerální usazeniny izolují buňky filmem z minerálů tak, že jsou neschopné fungovat. Destilovaná voda tyto uvězněné buňky uvolňuje a zpřístupňuje je kyslíku. Destilovaná voda účinně rozpouští některé toxické látky způsobující rakovinu. Zadržování tekutiny v těle je hlavní příčinou obezity. Destilovaná voda přebytečnou vodu vypustí a tělesná váha se vrátí do normálu.

Co možná nevíte a měli byste vědět

V průměru vypijeme kolem 4 litry vody za den. Započítáváme šálky kávy, čaje, nealkoholických nápojů, jídla a ostatní vody. Průměrná osoba tak vypije 450 sklenic tuhých látek za celý život. Všechny tyto pevné částice najdete jak ve zvlhčovačích a espressu, tak v rychlovarných konvicích. Co na to naše tělo? Jedním z prvních důsledků je zácpa, problém milionů lidí, přichází artritida nebo dna, kornatění cév, křečové žíly a emfyzém (rozedma plic). Nánosy odnáší i lidské oko, neboť pokryjí čisté čočky oka, máme zaděláno na šedý zákal. Taktéž zelený zákal bývá důsledkem tvrdé vody. Destilovaná voda je jediná možná dlouhodobá prevence i proti cukrovce, rakovině a obezitě.

Glutathion – bez tohoto antioxidantu se prostě neobejdete

Antioxidanty není nutné dlouze představovat, známe je všichni. Přece jen existuje jeden, který převyšuje ostatní. Je důležitý u prevence rakoviny, srdečních onemocnění, stárnutí, neurologických problémů a tak bychom mohli pokračovat. Jak se ten zázrak jmenuje? Jde o látku glutathion –  náramně účinný detoxikátor a posilovač imunity. Pro lidský organismus je naprosto nezbytný. Tělo si ho sice dokáže vyrobit i samo, ovšem nekvalitní potraviny, znečištěné ovzduší, toxické životní prostředí, stres, infekce a radiace ho z našeho těla vydatně odčerpávají.

Glutathion – složení

Jedná se o jednoduchou molekulu, která je složená ze třech stavebních bloků bílkovin – cysteinu, glycinu a glutaminu. Tou zázračnou složkou glutathionu je pak sirnatá skupina SH. Jak se glutathion chová v našem těle? Podobně jako mucholapka na sebe zachytává vše nežádoucí, co v našem těle najde, včetně volných radikálů a jedů jako rtuť a dalších těžkých kovů. Glutathion vzniká v játrech a (uplatňuje se při syntéze a opravě nukleových kyselin v organizmu, při vzniku bílkovin atd.) obsahuje síru, která zmíněné jedy a další škodlivé látky v těle zachycuje.  Dnešní svět je zamořen těžkými kovy a z toho důvodu je glutation nezbytná látka pro náš organismus.

Kde se glutation nachází?

V malém množství si ho naše tělo vyprodukuje samo. Toto množství je ovšem v našem znečištěném prostředí nedostačující, proto je důležité jeho tvorbu cíleně podporovat. Pokud vám není váš zdravotní stav lhostejný, zařaďte do svého jídelníčku brokolici, růžičkovou kapustu, zelí, květák, avokádo, broskve, červený meloun, skořici, kardamom, kurkumu, rajčata, hrách, česnek, cibuli a červené papričky (feferonky). A ruku na srdce! Mnohé z těchto potravin ani nekonzumujeme.

Špatné stravovací návyky

Spousta lidí má špatné stravovací návyky. Konzumují velké množství jídel z rychlého občerstvení a další nezdravé potraviny, které způsobují onemocnění srdce a další nemoci. Jsou to potraviny zbavené svých přirozených výživných hodnot – vitamínů, minerálů a vlákniny. Stávají se koncentrovanější, nepřirozeně sladší. Takové jsou například rafinovaný bílý cukr a bílá mouka. Přesto si je stále dopřáváme ve velkém množství. Klíčem ke zdraví je limitovat nezdravá jídla a naopak zvýšit objem potravin výše uvedených, které obsahují důležité živiny a jsou lehce stravitelné.

Pohybem ke zdraví

Produkce glutathionu se zvyšuje i při zvýšené tělesné aktivitě. Pravidelným cvičením pomáhá s jeho tvorbou. A že je pohyb pro naše tělo důležitý – není třeba zdůrazňovat. Vzpomeňme jen pocení, při němž se z těla uvolňují toxické látky. Glutathion nás spolehlivě chrání před chronickými onemocněními, neboť recykluje ostatní antioxidanty. Pokud váš organismus bojuje s volnými radikály, tak si je doslova posouvá od jedné molekuly k druhé – od vitamínu C přes vitamin E a kyselinu lipoovou až ke glutathionu, kde se zneškodní tím, že jsou spolu s ním vyplaveny z těla. V této situaci se ostatní antioxidanty uvolňují pro další použití. Tělo však nutně potřebuje další molekulu glutathionu, aby mohl celý cyklus opětně započat. Glutathion podporuje imunitní systém v boji proti chronickým onemocněním. Vytváří past, do které se toxiny chytí a poté jsou přes žluč přeneseny do stolice a tak se dostanou z těla ven. Glutathion se osvědčil i při léčbě AIDS.

DEVĚT TIPŮ NA ZÁVĚR

Jak zvýšit produkci glutationu? Dr. Mark Hyman radí:

 1. Konzumujte potraviny s obsahem síry

Česnek, cibule, brokolice, salát, zelí, květák a řeřicha.

 1. Bioaktivní syrovátka

Syrovátka je skvělý zdroj aminokyseliny cystein a dalších potřebných stavebních bloků pro syntézu glutathionu. Syrovátka musí být bioaktivní, vyrobena z nedenaturovaných bílkovin. Průmyslově vyráběné mléko vyměňte za nepasterizované, to neobsahuje žádné pesticidy, hormony nebo antibiotika.

 1. Nezapomínejte na cvičení!

Jak bylo výše zmíněno, cvičení pomáhá zvyšovat produkci glutathionu, jež posiluje vlastní obranné mechanismy. Půl hodinka denně rychlé chůze, jogging nebo si se svými dětmi zahrajte nějakou sportovní hru. Taktéž silový trénink 3 krát týdně po 20 minut je užitečný.

Možná vás napadlo, že by bylo jednodušší užívat glutathion prostřednictvím doplňků stravy. To vás asi zklameme, neboť žaludek a následně trávení ve střevě glutathion rozloží na aminokyseliny. Jeho požitím tak nic nezískáte, tělo si musí glutathion vyrobit samo. Takže cvičte nebo pojídejte potraviny, ze kterých si ho vyrobí. Není na škodu užívat i nějaký multivitamin a rybí olej s obsahem mastných omega 3 kyselin.Upozornění!

 1. N-acetyl-cystein

Touto látkou se úspěšně léčí astma, onemocnění plic, doporučuje se lidem se život ohrožujícím selháváním jater v důsledku nadužívání přípravku Tylenol.

 1. Kyselina alfa-lipoová

Druhá nejdůležitější látka pro naše buňky – zapojuje se do produkce energie, kontroluje krevní cukr, podporuje zdraví mozku a slouží k detoxikaci. Tělo si ji vyrábí samo, avšak stresem se rychle míjí. Dá se získat i ve formě doplňku.

 1. Živiny pro methylatión – vitaminy B6, B9 (kyselina listová) a B12

Nejpotřebnější vitamíny pro syntézu glutathionu.

 1. Selen

Tento významný minerál se aktivně zapojuje do syntézy glutathionu a je ve velkém množství obsažen v para ořechách. Na trhu se nalézá jako samostatný doplněk nebo součást multivitaminu.

 1. Vitaminy C a E

Vitamin E (ve formě tokoferolů) a vitamin C se také podílejí na tvorbě glutathionu.

 1. Ostropestřec mariánský

Tato bylinka, obsahující účinnou látku silymarin, má dlouhou historii v léčbě onemocnění jater, pomáhá zvyšovat úroveň glutathionu v těle.