Banana Tropical Fruit Yellow  - Juhele / Pixabay

Jíst nebo nejíst banány s tmavými tečkami? 

Kdo by odmítl banány? Jsou velmi chutné a patří mezi nejoblíbenější tropické ovoce.  A my pokládáme druhou otázku. Liší se zralé banány od těch normálních? Zcela zralé banány produkují látku zvanou TNF – faktor nádorové nekrózy (TNF vzniká především v bílých krvinkách označovaných jako makrofágy, nejčastěji jako reakce na bakteriální či jinou infekci, nádorové bujení a podobně). A čím jsou tečky na slupce tmavší, tím více jí obsahují.

Toužíte posílit svůj imunitní systém? Tak pojídejte zralé banány. Japonští vědci také potvrdili, že TNF nacházející se v banánech pomáhá při rakovině prostřednictvím zvyšování imunity člověka.Informace pro čtenáře

Změny v obsahu banánů při dozrávání

Jiné látky obsahuje nedozrálý banán a jiné zralý. Žlutý banán je údajně až 8 krát zdravější. Při zrání dochází ke zvyšování počtu antioxidantů a přeměnu škrobu na cukry, ty jsou pák lépe stravitelné. Japonští vědci dále zjistili, že banány s tmavými tečkami na slupce zvyšují množství bílých krvinek. Svou imunitu podpoříte, pokud budete konzumovat, alespoň dva zralé banány denně.

Jak zralé banány bojují s rakovinou?

Výše zmíněná látka TNF iniciuje apoptózu – hlavní typ programované buněčné smrti, která efektivně zabíjí rakovinné buňky. Zralé banány bojují s rakovinou podobně jako látka LENTINAN, glukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých nádorů, jež se nachází ve známé medicínské houbě Shitaké. Při pokusech bylo zjištěno, že lentinan dokázal odstranit 80 až 100% nádorů v testovaných subjektech. Při klinických studiích na lidech, jimž byla podávána chemoterapie, vedl k blokování růstu nádorů a celkovému prodloužení jejich života. Látky obsažené ve zralých banánech významně stimulují tvorbu nových bílých krvinek a předcházejí mutacím buněk.

Schreib-Engel / Pixabay

Pár slov na závěr

Zralé banány raději hned zkonzumujte, popřípadě uložte po krátkou dobu do chladničky.  Mezi zralým a přezrálým banánem je pouze tenká hranice, a pak nastupují hnilobné procesy, které prospěšné látky zničí, a navíc se objevuje zdraví škodlivá plíseň. Taktéž nedoporučujeme jíst banány s hnědou a otevřenou slupkou!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *