Výpočet BMI

BMI = Body mass index neboli Index tělesné hmotnosti

Co je to BMI?

BMI neboli body mass index je číslo které se používá k vyjádření poměru hmotnosti k výšce. Výsledné číslo při výpočtu BMI je tedy pouze vyjádřením toho jakou mají lidé s různou výškou hmotnost.  Toto číslo není samo o sobě vyjádřením toho, jestli někdo tlustý nebo hubený. Je to jen pomocný ukazatel který je dobré znát, pokud se pokoušíte zhubnout.

Vzorec pro výpočet BMI

BMI body mass index se počítá jako poměr tělesné hmotnosti (v kilogramech) a výšky (v metrech). Výška se přitom umocní nadrbou, výsledné číslo má tedy jednotku kilogram na metr čtvereční. Tato jednotka se ale nepoužívá a s výsledkem výpočtu BMI se pracuje jako s bezrozměrným číslem.

Vzorec pro výpočet BMI - Body mass index

Vzorec výpočet BMI - Body mass index

Kalkulátor BMI online

Pokud Vás zajímá jaký je Váš index tělesné hmotnosti, můžete se ho sami spočítat v naší online kalkulačka BMI. Pro provedení výpočet BMI stačí zadat Vaši výšku (v centimetrech) a hmotnost (v kilogramech). Pak klikněte na tlačítko spočítej a získáte výsledek – Váš BMI.

[wet_bmicalc]

Jak interpretovat výsledek výpočtu BMI

V tabulce níže máte uvedené jednotlivé rozsahy hodnot BMI. Tento výsledek ale berte jen orientačně. Při snaze zhubnout je to jen jeden z mnoha ukazatelů který Vám říká, jak na tom jste. Toto číslo je poměrně nepřesné a nic neříká o tom, jestli máte hodně nebo málo tuku v některých partiích. Lidé jsou různí a jejich tělesná hmotnost je rozložena různě. Stejná hodnota BMI u dvou různých lidí může znamenat diametrálně odlišný fyzický vzhled.

Hodnota BMI Co znamená tato hodnota BMI
BMI menší než 16,5 Podvýživa
BMI v rozmezí 16,5 – 18,5 Podváha
BMI v rozsahu 18,5 – 25 Ideální váha
BMI 25 – 30 Nadváha
BMI 30 – 35 Mírná obezita
BMI 35 – 40 Střední obezita
BMI větší než 40 Velká obezita

Pokud se Váš výsledek BMI pohybuje v rámci některého z extrémů (podváha nebo střední a velká obezita, měli byste vyhledat radu u svého praktického lékaře. V tomto případě se velmi pravděpodobně nejedná jen o nějaký problém s hubnutím, ale může se jednat o příznak nějaké vážnější choroby – poruchu metabolismu, či jiný zdravotní problém.

Pokud Vám Váš BMI signalizuje, že byste měli začít hubnout, podívejte se jak na to – jak zhubnout. Na našem webu najdete mnoho různých návodů a ověřených rad jak zhubnout. I když máte dobré skóre BMI, můžete chtít zhubnout jen na které části svého těla – třeba chcete zhubnout v bocích, zhubnout v obličeji, nebo potřebujete před letní sezónou zhubnout do plavek. I pro vás zde máme rady a návody jak zhubnout.

V pravém sloupci najdete seznam všech dostupných rubrik s návody a rady na hubnutí. Mimo obecných rad a postupů zde najdete i diskuse o hubnutí a rady od našich čtenářů a čtenářek. Pokud si s něčím nevíte rady tak se neváhejte zeptat.

Pokud máte nějaký dotaz k BMI nebo se chcete pochlubit,  se svým výsledkem BMI, napište příspěvek do diskuse o hubnutí pod tímto článkem. Každý názor a komentář nebo rada jak zhubnout je vítána!

  10Komentáře

 1. Petra Malá   •  

  Mě osobně vyšlo že mám BMI 23,6 = takže podle tabulky ideální váha, ale myslím že bych pár kilo dolů potřebovala, min na stehnech a na břiše, myslím tedy že výpočet BMI toho moc neřekne … asi by se tam mělo nějak zohlednit jestli je to pro muže nebo ženu, jaký má ten člověk typ postavy, kolik je mu let a pár dalších věcí aby to mělo vůbecn nějakou vypovídací hodnotu 🙁

 2. Jana Kurinovská   •  

  Mě vyšlo přesně 18.5,ale každý mi říká že jsem normální a ztloustnout nepotřebuji,tak nevim jestli se BMI nemýlí,spíše ano…-)

 3. Terry   •  

  já mám BMI 17.9 ale nezdá se mi že bych byla hubená..:P

 4.   •  

  mě vyšlo 17… ok sem hubenější ale podle ostatních BMI výpočtů jsem anorektička (což teda fakt nejsem :DD ) a že sem zdravotně ohrožená… jenže já mam rýmu 1x ročně 😀 ja fakt nevim 🙁

 5. sharry   •  

  Je mi sice teprve 13 a vyšlo mi 22.3 podle mně ale potřebuju zhubnout pár kilo… V PLAVKÁCH SE NEMŮŽU ANI VIDĚT. CHJO…

  • Daniela   •  

   Co mám říkat já mně je 13 brzo mi bude 14 ale moje BMI je 24.2 😀 To je naprostá hrůza a řeknu Vám jedno kašlete na BMI a různé tabulky jde o to jak si připadáte vy a ne jak to říkají tabulky.I když já bych opravdu aspoň těch 15 kg dolů potřebovala.A co de o tebe určitě budeš mít hezký tělo.:))

   • Lukáš   •  

    Sak ja jsem s toho taky zmateny… 😀 je mi 15, posiluju a k tomu mám nejaké kila nahoru… a moje BMI je 19.47 !!! 😀 to nejdde!! 😀 jak ty vole ja muzu mit podvahu??!! 😀

 6. Eliška   •  

  Je mi 14 a mám BMI 20, ale nejsem spokojená! V plafkách sem jak bomba!:(

  • Míša.. =)   •  

   aha =D plaFkách =DD supr =D pro příště Plavky Eli =D

 7. Verča   •  

  Ahoj. Je mi 12 a mam 68 kilo 🙁 za chvíli jdu na prohlídku ke doktorce a musím aspoň 5 kilo zhubnout 🙁 pomoc Prosím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *